ruske-stroje.cz

Nekompromisní síla

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


znacka:daz:modely:daz-150

DAZ-150

DAZ-150 "Ukrajina" Prototyp (1947-1948) Závod DAZ byl založen s cílem masové výroby nákladního automobilu: nejprve se uvažovalo o modelu GAZ-51 s nosností 2,5 tuny, ale později byl úkol revidován na výrobu modelu ZIS-150 s nosností 4,0 tuny. ZIS poskytl veškerou technologickou dokumentaci pro nový automobil. Avšak pečlivý Grachev začal nezávisle na vůli ministerstev provádět vylepšení a zdokonalení ZIS, který zpočátku nebyl zdaleka dokonalý.

Výsledkem modernizace byl model DAZ-150 „Ukrajina“, který představoval technický a stylistický pokrok oproti prototypu ZIS-150. DAZ-150 se vyznačoval vylepšenými parametry v několika ohledech, včetně nosnosti nákladní plošiny, designu kabiny a nákladů na výrobu kabiny, a také modernějším designem podvozku a převodovky.

Dne 7. listopadu 1948 se slavnostně projel první vůz DAZ-150 „Ukrajiny“ přes vyzdobené ulice Dněpropetrovska. Tento vůz byl sestaven z komponentů a dílů ZIS a dalších továren a představoval zkušební prototyp modelu, který byl vyroben nebo upraven experimentální dílnou. Byl vytvořen z původního prototypu ZIS-150 č. 2, který byl dodán z Moskvy. Tento počáteční prototyp „stopadesátky“ měl nedostatečně spolehlivou převodovku a podvozek a jeho konstrukce byla zastaralá, přičemž vycházela z American International KR11.

Designéři karoserie DAZ, B.T. Komarevsky a S.S. Kiselev, spolu se svými kolegy, kteří působili v Gorkém, provedli kompletní přestavbu zadní části vozu. To vedlo k modernějšímu, pevnějšímu a technologicky pokročilejšímu designu. DAZ-150 byl vybaven kapotou typu aligátor (na rozdíl od bočního přístupu k motoru u ZIS-150) a originálním obložením chladiče, které se plynule přecházelo do křídel ve tvaru L v dolní části. Tyto úpravy byly provedeny s ohledem na provozní podmínky na černozemních venkovských silnicích Ukrajiny během deštivých období. Boky kapoty byly navrženy tak, aby umožnily snadný přístup k motoru. Kabina vozu sdílela tyto technologické vlastnosti s modelem GAZ-51 a budoucími modely Ural-375, ZIL-131 a GAZ-3307.

DAZ-150 "Ukrajina" V průběhu roku 1949 bylo vyrobeno několik prototypů DAZ-150, které byly podrobeny testům v NAMI. Ve stejném roce bylo několik kusů převedeno do zkušebního provozu v automobilních podnicích. Dněpropetrovský závod úspěšně absolvoval státní zkoušky a do zahájení sériové výroby zbývalo méně než rok. Většina provozů byla připravena na masovou výrobu čtyřtunových nákladních vozidel a na začátku roku 1951 zaměstnávaly více než 8000 lidí.

Výroba tohoto modelu po sloučení závodu byla přesunuta včetně konstruktérů do Moskevského ZIS, kde výroba a vývoj pokračovaly pod názvem ZIS-150

znacka/daz/modely/daz-150.txt · Poslední úprava: 22/02/2024 09:23 autor: ruske-stroje.cz