ruske-stroje.cz

Nekompromisní síla

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


znacka:daz

DAZ - Dněpropetrovský automobilový závod

Byl automobilový podnik SSSR , který existoval v letech 1944-1951. Sídlil v Dněpropetrovsku. Vyráběné vozy DAZ-150 , DAZ-485 . V roce 1951 byl přepracován pro výrobu prvních balistických raket v SSSR — R-1 (konstruktér Serhiy Korolev ). Po sloučení s dalšími podniky vznikl Jižní strojírenský závod

Vitalij Gračev, jeden z nejuznávanějších automobilových konstruktérů v zemi a profesionál v oblasti pohonu všech kol, byl jmenován hlavním designérem. Gračev, který původně pracoval v automobilovém závodě Gorkého, je známý jako tvůrce prvního osobního automobilu s pohonem všech kol na světě, GAZ-61, dále sériově vyráběného užitkového armádního SUV GAZ-67, obrněného vozidla 4×4 BA-64 a samohybného děla. Během několika následujících let se Dněpropetrovsk město dočkalo uznání díky své nové produkci.

Vyráběné modely

Ještě před spuštěním sériové výroby čtyřtunového nákladního vozidla DAZ-150 "Ukrajina" se závod DAZ stal plnohodnotným výrobním závodem pro automobily. Během příprav na výrobu perspektivního nákladního vozu DAZ-150, vyráběl Dněpropetrovský automobilový závod jeřáby K-31 a K-32 na základě modelů ZIS-5 a ZIS-150, dále montoval sklápěče ZIL-585. Pro továrnu v Lvově, specializovanou na vysokozdvižné vozíky, navrhli designéři z Dněpropetrovsku dva vysokozdvižné vozíky s označením „4000“ a „4001“.

Ale největší pozornost v domácím automobilovém průmyslu 50. let přitahoval jiný vůz z Dněpropetrovsku - obojživelník DAZ-485, známý také jako BAV. Třínápravové plavidlo s uspořádáním kol 6×6 mělo výjimečnou průchodnost terénem pro svou dobu a bylo vyvinuto právě v Dněpropetrovsku. Přípravy na jeho výrobu byly v plném proudu, ale… V počátcích 50. let se země postavila proti výzvě, kterou tehdy představoval tzv.: „potenciální nepřítel“, a zapojila se do závodu v jaderném zbrojení.

Zánik / transformace

Dne 9. května 1951 vydala Rada ministrů SSSR usnesení č. 1528-768, kterým převedla dněpropetrovský automobilový závod Ministerstva automobilového a traktorového průmyslu a Dněpropetrovský závod na výrobu pneumatik Ministerstva chemického průmyslu pod pravomoc ministerstva vyzbrojování. Usnesení se týkalo průmyslového rozvoje a sloučení těchto závodů do jediného Dněpropetrovského strojírenského závodu č. 586, který spadal pod pravomoc ministerstva vyzbrojování. Balistické rakety se staly pro zemi potřebnější než automobily. Na Dněpropetrovskou automobilovou továrnu (ДАЗ) dorazila speciální komise, která kriticky zhodnotila podnik a prohlásila: „BEREME!“1)

Tak se DAZ stal „Južmašem“ - Jižním strojním závodem
- vedoucím podnikem v kosmickém průmyslu v celém Sovětském svazu.

Výroba traktorů byla zahájena v Južmaši s úmyslem maskovat tajnou výrobu určenou pro vesmírné a vojenské účely.

Kromě toho nosné rakety a motory pro ně, které pocházely z Dněpropetrovsku, byly v mnoha ohledech nejen nejlepší na světě, ale i jediné. Nicméně ti, kteří měli zájem vidět výrobu kolových vozidel ve městě na Dněpru, našli uspokojení: Jako krytí pro tajnou výrobu Južmaše na svém území po mnoho let vyráběl traktory YuMZ.

1)
Historie DAZ připomíná osud jiného podniku, který se nachází za Uralem.
NAZ (Novosibirského automobilového závodu).
Oba byly umístěny na leteckých lokalitách, které se teprve začaly rozvíjet před válkou; oba vznikly od základů na konci války za účelem sériové výroby nákladních automobilů; navzdory obrovským obtížím byly oba na přelomu 40. a 50. let připraveny k provozu; a nakonec byly oba přesunuty do obranného průmyslu:
  • NAZ - pro výrobu jaderných zbraní
  • DAZ - pro výrobu strategických raket
znacka/daz.txt · Poslední úprava: 23/02/2024 11:05 autor: ruske-stroje.cz